Kas ir HTTP statusa kodi?
HTTP statusa kods ir servera atbilde uz pārlūkprogrammas pieprasījumu. Apmeklējot vietni, pārlūkprogramma nosūta pieprasījumu vietnes serverim, un serveris atbild uz pārlūkprogrammas pieprasījumu ar trīsciparu kodu — HTTP statusa kodu.
Statusa kodu izprašana ir būtiska SEO sastāvdaļa. Katrs statusa kods sākas ar skaitli 1-5, tam seko dažādu numuru kombinācija. Skaitlis, ar kuru sākas statusa kods, norāda lietotājam, vai viss ir labi, vai ir kļūda un kas to izraisa.
Parastās statusa koda klases:
1XX – Informatīvas atbildes: Serveris pārdomā pieprasījumu.
2XX – Veiksme! Pieprasījums tika veiksmīgi pabeigts, un serveris sniedza pārlūkprogrammai paredzamo atbildi.
3XX – virzienmaiņa: jūs tikāt novirzīts kaut kur citur. Pieprasījums tika saņemts, bet ir novirzīšana.
4XX – Klienta kļūda: lapa nav atrasta. Nevar sasniegt vietni vai lapu. (pieprasījums tika izdarīts, bet lapa nav derīga — tā ir kļūda vietnes pusē un bieži parādās, ja vietnē nav lapas.)
5XX – Servera kļūdas. Klients izteica derīgu pieprasījumu, bet serverim neizdevās izpildīt pieprasījumu.
Svarīgākie statusa kodi
- HTTPstatusa kods 200 – Labi
Šis ir jūsu ideālais statusa kods parastajai, pareizi funkcionējošajai lapai. Viss strādā kā vajag.
- HTTP statusa kods 301 – pastāvīga novirzīšana
Ikreiz, kad viens URL ir jānovirza uz citu URL, jāizmanto 301 novirzīšana. 301 novirzīšana nozīmē, ka apmeklētāji, kas atrodas šajā lapā, tiks novirzīti jaunajā URL. Kā arī 301 novirzīšana nodrošina, lai visas grūti nopelnītas hipersaites uz Jūsu saturu tiktu novirzītas uz jauno lapu ar 301 novirzīšanas palīdzību. Neskatoties uz Google teikto, ka pret visiem 3xx novirzītājiem tas izturas vienādi, testi ir parādījuši, ka tas nav pilnīgi pareizi. 301 novirzīšana paliek vēlamā metode pastāvīgai lapas novirzīšanai.
- HTTP statusa kods 302 – pagaidu novirzīšana
302 novirzīšana ir līdzīga 301, jo apmeklētāji tiek nodoti jaunajai lapai, bet lapas hipersaišu “kapitāls” var netikt nodots tālāk. Mēs neiesakām izmantot 302 novirzītājus pastāvīgām izmaiņām. Kad tiek izmantota 302 novirzīšana, meklētājprogrammu rāpuļprogrammas pret novirzīšanu izturēsies kā uz laiku. Tas nozīmē, ka hipersaites, kuri norada uz Jūsu lapu, var netikt nodotas uz jauno lapu, ko dara maģiskā 301 novirzīšana.
- HTTP statusa kods 404 – lapa nav atrasta
Tas nozīmē, ka serveris neatrada pieprasīto failu vai lapu. 404 nenorāda, vai trūkstošā lapa vai resurss trūkst pastāvīgi vai tikai īslaicīgi. To, kā 404 izskatās Jūsu vietnē, Jūs varat redzēt, ierakstot neesošu URL.
Ja lapām, kas atgriež 404 kodus, ir augsta autoritāte un tām ir liela apmeklētāju plūsma, ir jāizmanto 301 novirzīšana uz visatbilstošāko lapu. Piemēram, ja Jūsu lapa par bezcukura kēksiņiem vairs neeksistē, tad iespējams, vajadzētu ar 301 novirzīt šo lapu uz citu lapu ar bezcukura receptēm.
- HTTP statusa kods 500 - iekšējā servera kļūda
Šis statusa kods norāda uz servera problēmu. 500 kods ir klasiska servera kļūda, un tā ietekmēs piekļuvi jūsu vietnei. Tiks zaudēti gan cilvēku apmeklētāji, gan boti, un Jūsu hipersaišu “kapitāls” arī pazudīs. Meklētājprogrammas dod priekšroku vietnēm, kas ir labi uzturētas, tāpēc Jums jānoteic, vai Jūsu vietnē ir 500 statusa kodi un tos jālabo, tiklīdz ar tiem saskaraties.
- HTTP statusa kods 503 – serveris nav pieejams
Vēl viens 5XX veids, 503 atbilde nozīmē, ka serveris nav pieejams. Ikviens tiek lūgts atgriezties vēlāk. Šīs kļūdas iemesls var būt servera pagaidu pārslodze vai servera uzturēšana. 503. statusa kods nodrošina, ka meklētājprogrammas drīz atgriezīsies, jo lapa vai vietne būs izslēgta tikai īsu laiku.